Het bestuur van Het Mosterdzaadje heeft een toelatingsbeleid dat het leerlingaantal maximeert op 120. Daarmee heeft het bestuur een sturingsinstrument opgezet waarmee het ongelimiteerde groei kan voorkomen.
Alle kinderen zijn welkom. Wel vragen we van ouders een ‘respect-verklaring’ te ondertekenen. De regio rond Het Mosterdzaadje is verdeeld in negen gebieden van toelating. Bij groei wordt het aantal toe te laten gebieden verminderd, bij krimp uitgebreid. Meer hierover kunt u vinden op de website van de school.
Het bestuur ervaart de groei als een bijzonder geschenk. Sinds start van de school in 1890 is het geringe leerlingaantal een grote zorg geweest. Meerdere keren dreigde de school te sluiten. De laatste keer was dat in 2007. Rondom de doorstart van de school is veel gebeden. We vroegen God of Hij, als Hij wilde dat onze school zou blijven bestaan, ook de kinderen naar onze school wilde sturen. We geloven dat dit gebed is verhoord.
Gedurende het jaar stromen verschillende leerlingen in en uit. De grootste uitstroom vindt altijd plaats rond de zomer, als groep 8 de school verlaat. De officiële teldatum is 1 februari. Op 1 februari 2025 telde de school 118 leerlingen.
Drie jaar lang heeft Het Mosterdzaadje een leerlingenstop gehad. Wanneer deze stop er niet geweest was, was het leerlingenaantal gestegen tot 160. De leerlingenstop is opgeheven en heeft plaats gemaakt voor een toelatingsbeleid dat het leerlingaantal reguleert op 120.
Voor een goede bedrijfsvoering is het belangrijk om voldoende leerlingen te hebben. De school wordt namelijk bekostigd op basis van het leerlingenaantal. Met 120 leerlingen is een gezonde bedrijfsvoering mogelijk. Tegelijkertijd hechten we aan kleinschalig onderwijs. Het Mosterdzaadje wil een school zijn waar we ‘elkaar kennen en ons gekend weten, en elkaar aanzien als door de ogen van de Heere Jezus, dat wil zeggen: met aandacht, liefde, warmte en bewogenheid.’ Dat lukt met 120 leerlingen nu eenmaal beter dan met 160. Met 120 leerlingen is Het Mosterdzaadje nog steeds een kleine school.
Daarnaast realiseert het bestuur zich dat een grote school niet passend is binnen een kleine buurschap als Gortel.
Aanvankelijk was Het Mosterdzaadje van plan het huidige schoolgebouw uit te breiden. De kern van het huidige gebouw bestaat uit semipermanente units uit 2006. In 2015 zijn deze units verstopt achter een buitenschil. Uitbreiding in 2018 resulteerde in een permanente toevoeging aan het gebouw. Het deel uit 2006 zou binnenkort weer vervangen moeten worden, waardoor we zouden moeten blijven investeren in een tijdelijke oplossing. Al met al blijkt het bouwkundig en financieel onwenselijk om uit te breiden.
Omdat Het Mosterdzaadje al 53 jaar in semipermanente gebouwen zit, is het hoog tijd om nieuw te gaan bouwen.
Er is in het verleden onderzoek gedaan naar het starten van een dislocatie elders binnen de gemeente Epe. Dit bleek vanuit financieel oogpunt en vanuit het oogpunt van onderwijskwaliteit onhaalbaar.
Verplaatsen van Het Mosterdzaadje is eveneens overwogen. Deze optie is afgevallen vanuit historische en praktische motieven. Het Mosterdzaadje vormt sinds 1890 het hart van de buurtschap. Daarnaast leidt verplaatsen van een school tot onwenselijke neveneffecten bij een grote scholendichtheid zoals de gemeente Epe die kent.
Het Mosterdzaadje is een zogeheten éénpitter. Dat wil zeggen: één school, met één bestuur. De vereniging kent dus geen bovenschools bestuur.
Er is een toelatingsbeleid ontworpen waarmee het bestuur stuurt op het leerlingaantal. Meer informatie over hoe dit toelatingsbeleid werkt vindt u op onze website onder het kopje Ouders/aanmelden nieuwe leerlingen.
Op dit moment komt ongeveer 80% van de leerlingen uit de gemeente Epe. Naar verwachting zal, als gevolg van het toelatingsbeleid het percentage leerlingen dat afkomstig is uit de eigen gemeente nog verder toenemen. De leerlingen komen vooral uit Emst, Epe en Vaassen.
Nederland kent een stelsel waarbij het ouders vrij staat een school van hun voorkeur te kiezen. Gezinnen die voor Het Mosterdzaadje kiezen doen dit vaak, maar zeker niet alleen, vanwege het christelijk-reformatorische karakter van de school. De unieke omgeving biedt veel aanknopingspunten voor onderwijs dicht bij de schepping. De kleinschalige setting, de persoonlijke aandacht en het positieve pedagogisch klimaat is voor veel ouders aantrekkelijk.
Het huidige gebouw is bedoeld voor 70 leerlingen. Momenteel zitten er ongeveer 120 op school. Daarmee is het schoolgebouw te krap. Het gebouw bestaat voor het grootste deel uit semi-permanente units. Sinds 1972 zit Het Mosterdzaadje al in noodgebouwen. Dat maakt nieuwbouw noodzakelijk.
Het nieuwe schoolgebouw zal verbonden worden met de kapel. De monumentale kapel (de oude twee-klassige lagere school uit 1905) krijgt weer onderwijsbestemming. De nieuwbouw zal dus gerealiseerd worden tussen de kapel en het huidige schoolgebouw.
Overlast is helaas niet altijd te voorkomen. Wel gaan we graag in gesprek hoe we de overlast tot het minimum kunnen beperken. Wanneer u hinder ondervindt kunt u rechtstreeks contact opnemen met de school (0578-661863).
Het Mosterdzaadje heeft een klankbordgroep bijeengeroepen die bestaat uit direct aanwonenden. Daarnaast worden inwoners van Gortel geïnformeerd door middel van de nieuwsbrief die huis-aan-huis wordt bezorgd. Ook belegt het bestuur informatieavonden om de buurt te informeren.
Leerlingaantallen hebben de neiging grillig te verlopen. De achterliggende jaren is er sprake geweest van forse groei. Het toelatingsbeleid zorgt op dit moment voor een stabiel leerlingaantal. De verwachting is dat dit toelatingsbeleid ook in de toekomst zorgt voor stabiliteit van de aantallen.
Na een aanbestedingsprocedure is Het Mosterdzaadje in zee gegaan met 19HetAtelier voor een passend ontwerp. Het definitief ontwerp is nog niet gereed. Wel zijn er al meerdere schetsen geweest, waarvan er momenteel twee nader worden uitgewerkt. We zoeken naar elementen in de nieuwbouw die hinten richting historie en omgevingsbebouwing. Ook vinden we het belangrijk dat de monumentale oude school de blikvanger blijft vanaf de Oranjeweg.
De verkeerssituatie is onderdeel van het gehele project. We streven er naar de verkeerssituatie zo optimaal mogelijk in te richten, waarbij veiligheid voorop staat en mogelijke overlast voor de buurt tot het minimum wordt beperkt. Welke oplossing dat is kunnen we nu nog niet zeggen omdat dit nog wordt onderzocht.
De architect heeft de opdracht gekregen nieuwbouw te ontwerpen dat zo goed mogelijk past bij de omgeving. De gemeente zal dit ook beoordelen vanuit de commissie ruimtelijke kwaliteit.
Gortel maakt onderdeel uit van een stiltegebied. Voorkomen van geluidshinder heeft bij de ontwerpers en bij het installatieteam een hoge prioriteit.
Wanneer dit passend is maken we daar uiteraard graag gebruik van. U kunt contact opnemen met de school via het contactformulier op de website.
Als nieuwbouw wordt gerealiseerd op het huidige schoolplein wordt de speelruimte voor de kinderen fors ingeperkt. Gelukkig is dat tijdelijk. We zoeken naar oplossingen die er voor zorgen dat kinderen voldoende aan spel en beweging toekomen.
Binnen het te vormen bouwteam waar de aannemer ook deel van uit zal maken, zal veiligheid voor de kinderen, personeel en bezoekers een vast agendapunt zijn. Kinderen horen niet te spelen op de bouwplaats. Middels hekwerken zal de kinderen de toegang tot de bouwplaats worden verhinderd.
Hoe verder u bij Het Mosterdzaadje vandaan woont, hoe kleiner de overlast zal zijn. Het is onmogelijk een school te bouwen zonder overlast. Denk aan verkeer van toeleveranciers, laden en lossen, bouwverkeer of hinder van bouwgeluiden. Gelukkig is de overlast van tijdelijke aard. We hopen op een voorspoedig bouwproces, maar rekenen er op dat er ongeveer een jaar lang min of meer overlast zal zijn.
Een gymzaal is te hoog voor Gortel. Een gymzaal voor één school met dit aantal leerlingen is ook onlogisch omdat er dan veel leegstand zal zijn en gebruik door externen of andere scholen zal leiden tot een toename van het aantal verkeersbewegingen. Vandaar dat er geen gymzaal komt. Wel zal er een speellokaal komen waarvan de afmetingen iets groter zijn dan de meeste speellokalen. Daarmee wordt het speellokaal ook geschikt voor leerlingen uit hogere groepen. Het voordeel hiervan is dat we minder vaak met de bus naar De Koekoek in Vaassen hoeven.
Een van de standaard criteria bij de (ver) bouw van maatschappelijke huisvesting is de mogelijkheid van multifunctioneel gebruik van een gebouw. Als zodanig is deze destijds genoemd als optie. Er zijn geen concrete plannen voor multifunctioneel gebruik van het gebouw op dit moment.